Pohodili smo Matošev grob, otvorili izložbu “Školski dokumenti”, za učenike škole održana je radionica krasopisa, a poetsko-glazbenom večeri prisjetili smo se 99. godišnjice Matoševe smrti.
Ovih dana započeli smo s provođenjem brojnih aktivnosti kako bi obilježili 80. obljetnicu Osnovne škole Antuna Gustava Matoša. Obilježavanje velike i značajne obljetnice naše škole započelo je u suradnji s Hrvatskim školskim muzejom, postavljanjem izložbe„Školski dokumenti“ u auli škole 18. ožujka 2013. godine. Izložba je sutradan upotpunjena radionicom krasopisa (vježbalište za uporne i estete) Hrvatskog školskog muzejana kojoj su kustosice muzeja na zoran način upoznale brojne zainteresirane učenike s pravilima ponašanja i školskim obavezama učenika s početka 20. stoljeća. Svladavši osnove radne discipline, uhvatili su se krasopisa i vježbanja pisanja perom i tintom. Iako su dječje ruke ovoga stoljeća vičnije pisanju teksta i poruka tipkanjem po mobitelu i računalu, interes za radionicu krasopisa ili kaligrafije bio je velik. Tekst na kojem su djeca vježbala pišući krasopisom bile su pjesme i dijelovi biografije pjesnika i književnika čije ime s ponosom nosi naša škola.
Poetsko-glazbena večer kojom smo obilježili 99 godina od Matoševe smrti, upotpunila je taj dan. Nakon ravnateljevih uvodnih riječi kojima je pozdravio cijenjene goste, u ozračje Matoševe poezije uvela nas je sjajnom izvedbom Elegije Rudolfa Matza mlada čelistica Klara Sipina, učenica četvrtog razreda Osnovne glazbene škole Elly Bašić. Povezani s Matošem putem glazbe koja se mogla čuti i u melodioznosti njegovih stihova uživali smo u govorenoj riječi književnika, pjesnika i glumca Enesa Kiševića.
Jednostavno, ležerno, ali i duboko proživljeno govorio je stihove njegovih soneta. Pridružio mu se i prof. Zvjezdan Banas te četiri učenice dramsko-recitatorske grupe Osnovne škole Berek uz glazbenu pratnju Damira Štimca. Imali smo prilike čuti kako se ozbiljno i s puno prave emocije mogu govoriti Matoševi stihovi. Njihov krasnoslov bio je pravi poticaj našim učenicima za scensku izvedbu Matoševe „More“. Neobičnošću izvedbe zarobili su pažnju svih sudionika poetske večeri. Svi su izvođači bili nagrađeni velikim pljeskom pažljive i predane publike. S nekoliko riječi obratila nam se i ravnateljica Osnovne škole Berek Dušica Vunić najavljujući daljnju suradnju naših dviju škola te ravnateljica Hrvatskog školskog muzeja Branka Manin.
O izložbi „Školski dokumenti“ iz Arhivske zbirke Hrvatskog školskog muzeja, govorila nam je njena autorica Sonja Gaćina Škalamera. Zanimljivosti iz fundusa bile su svjedodžbe, pohvalnice, razredne i matične knjige 19. i prošloga stoljeća, a posebno intrigantne bile su Zlatna i Crna knjiga u koje su se bilježile opaske za najbolje, ali i najlošije učenike generacije. Primijetili smo ocjenu izvrstan umjesto odličan, a u jednoj svjedodžbi jedinica je bila današnja petica,a dvojka – vrlo dobar. Nazočni su pozvani da izložbu upotpune školskim dokumentima svojih djedova, baka te bivših učenika Osnovne škole Antuna Gustava Matoša.
Sa zadovoljstvom zaključujemo da je 19. ožujka u našoj školi bio dan sjećanja, kreativnosti i prijateljstva. A kako slika govori više od riječi, fotografije s navedenih događanja pogledajte u našoj galeriji slika.